Dezynfekcja


    O tym dlaczego warto używać klimatyzacji nie trzeba nikogo przekonywać .Na tej stronie postaram się skupić na środkach i metodach, które pozwalają w pełni komfortowo z niej korzystać. Jak wiadomo układ klimatyzacji nie jest układem bezobsługowym. Niestety wielu użytkowników zdaje sobie z tego sprawę dopiero w chwili, gdy w samochodzie po prostu zaczyna śmierdzieć. Nieprzyjemny zapach powodowany jest przez pleśnie i grzyby. Gromadzą się one głównie na parowniku. Parownik jest bowiem idealnym miejscem dla rozwoju tego typu organizmów. Jest bowiem ukryty przed światłem i ze względu na zadanie jakie spełnia jest wilgotny.

    Powodowany przez pleśnie i grzyby nieprzyjemny zapach jest nawiewany dmuchawą do wnętrza pojazdu. Sam zapach powoduje oczywiście spory dyskomfort podczas podróży, jednak znacznie groźniejsze są mogące wystąpić u kierowcy i pasażerów reakcje alergiczne. Jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć, tak więc zaleca się obsługę układu klimatyzacji pod kątem odgrzybiania przynajmniej raz w roku. Gdy bowiem zapomnimy o regularnym zapobieganiu (profilaktycznym odgrzybianiu) i dopuścimy już do sytuacji, gdy w kabinie zacznie porządnie cuchnąć to może okazać się, że zwykła procedura odgrzybiania okaże się niewystarczająco skuteczna. W skrajnym przypadku konieczne może okazać się wymontowanie parownika w celu jego dokładnej dezynfekcji. Z względu na to, że dostęp do tej części układu klimatyzacji jest trudny, a co za tym idzie jego wymontowanie jest czasochłonne, koszty mogą okazać się wysokie. Lepszym wyjściem jest zatem regularne odgrzybianie.

    Ze względu na różny stopień zagrzybienia pojazdu dobiera się odpowiednią metode dezynfekcji rozróżniamy następujące metody :

  • chemiczna
  • ozonowanie
  • ultradzwięki
  • metoda łączona

Metoda tradycyjna natryskowa - piankowa lub płyn:

    Jest to metoda najprostsza i zarazem najtańsza. Polega ona na wykorzystaniu preparatu grzybobójczego w spray-u. Wtryskiwany w ten sposób preparat penetruje użebrowanie parownika niszcząc bakterie i grzyby. Metoda ta ma jednak kilka wad. Po pierwsze cząsteczki wtryskiwanej pianki nie są na tyle małe, aby móc bardzo dobrze spenetrować parownik. Odgrzybianie nie będzie zatem dokładne. Po drugie koniec wężyka (którego przecież nie widzimy) nie dociera tak głęboko aby dobrze spryskać cały parownik. Tego typu pianki sprawdzają się doskonale w przypadku dezynfekcji klimatyzatorów biurowych czy mieszkalnych, gdzie dostęp do parownika jest łatwy.


Dezynfekcja wnętrza pojazdu i kanałów- OZONOWANIE:

    Każda wykonana usługa za pomocą odgrzybiacza ozonowego przynosi bardzo dobry efekt.Wytworzony gaz jest w stanie spenetrować wszystkie niedostepne miejsca w samochodzie. Poznajmy jednak to co nas bardziej interesuje czyli po prostu jak to działa. Odgrzybiasz ozonowy jest niczym innym jak wydają wytwornicą ozonu. Wytworzony ozon mający wysoka zdolność utleniania zabija i usuwa bakterie, pleśń, kurz oraz wszelkiego rodzaju nieprzyjemne zapachy. Ozon jest cząsteczką tlenu składającą się z trzech atomów, naładowaną ujemnie. Cząsteczka ozonu jest mało żywotna. Dlatego, po 10- 15 sekundach rozpada się do swojej pierwotnej




Jony Ujemne:

  • Oczyszczają i odświeżają powietrze.
  • Zabijają bakterie, wirusy i grzyby.
  • Ułatwiają oddychanie.
  • Przyśpieszają odpoczynek.
  • Wzmagają koncentracje.
  • Leczą Astmę,choroby kataralne i gardła.
  • Leczą gruźlicę, nadciśnienie, reumatyzm, migreny, nerwobóle.
  • Leczą miażdżycę, tarczycę bezsenność i wiele innych chorób

Dezynfekcja wnętrza pojazdu i kanałów metodą ultradźwiękową:

    Urządzenie do odgrzybiania medodą ultradżwiękową rozpyla płyn czyszczący w postaci suchej pary, za pomocą wentylatora i obrotowej głowicy zamontowanej w urządzeniu. Może współpracować tylko z takimi substancjami czynnymi, których parametry fizyko- chemiczne są dostosowane do rozpylania metodą ultradżwiękową Nie można zatem zastosować w urządzeniu pierwszego lepszego środka dezynfekującego czy grzybobójczego. Najlepiej proces w pojeździe prowadzić dwufazowo. Najpierw zastosować płynodgrzybiający, a następnie płyn niszczący zapachy.

© E-autoklima.eu. Wszystkie prawa zastrzeżone 2009 - 2024